Senieji Salantų gatvių pavadinimai

Fot. S. Jonutis. Nuotr. iš P. Vaniuchino archyvo.Pirmosios gatvelės Salantuose pradėjo formuotis XVII a. viduryje – XVIII a. pradžioje.  Reiktų manyti, kad jos buvo siauros, nelygios, negrįstos. Gatvių pavadinimai, kaip sužinojimo priemonė, atsirado augant Salantams. Iš pradžių gatvės pavadinimų neturėjo. Namus vadindavo pagal savininkų pavardes. Kai Salantuose gatvių padaugėjo, pradėjo joms duoti vardus, tačiau tik pagrindinėms. Mažosios gatvelės ilgai dar būdavo bevardės.

Salantų gatvių pavadinimai atsirado vėlai. Jų dar nesutinkame nei XVII a., nei XVIII a. istoriniuose šaltiniuose. Neteko aptikti ir to laikotarpio miesto planų.

Iš 1668 m. sudaryto Salantų dvaro inventoriaus matyti, kad Salantai (Miasto Sałanty) jau buvo susiformavęs miestelis, kuriame buvo gatvės ir aikštė. Inventoriuje minima gatvė „iš turgaus į Platelius“, gatvė „iš turgaus į dvarą“, gatvė „iš turgaus į bažnyčią“ ir be abejo turgaus aikštė. Visa tai rodo, kad tuo metu Salantuose gatvės dar nebuvo įvardintos, tačiau salantiškiai pagrindinėms gatvėms jau buvo sugalvoję pavadinimus.

LNMMB RKRS F.100-3361852 m. Salantų (Konstantino Gorskio) valdų plane įvardinta 17 gatvių. Būdinga tai, kad vienos gatvės vadintos gatvėmis (Ulica), o kitos – skersgatviais (Zaułek). Senieji Salantų gatvių vardai, neįprasti, bet visi jie prasmingi, suprantami ir gana nesunkiai paaiškinami. Gatvių pavadinimai buvo konkretūs. Nemažai gatvių vadinta vietovardžių vardais. Tos gatvės, kurios išsivystė iš tranzitinių kelių, vadintos tų miestų, į kuriuos šie keliai ėjo, vardais (pvz.: Liepojos g. (dabar M. Valančiaus g. pradžios atkarpa), Mosėdžio g. (plane nepažymėta, bet reiktų manyti, kad tai buvo Liepojos g. tąsa), Telšių g. (dabar Žemaitės g.), Vilniaus g. (dabar Turgaus a. ir Laivių g.). Nemažai gatvių vadinta objektų pavadinimų vardais (pvz.: Turgaus g. (dabar Vilniaus g.), Turgaus skg. (dabar P. Kalendos g.), Bažnyčios skg. (iki šių dienų skersgatvis neišliko), Malūno skg. (dabar A. Salio g. atkarpa jungianti su M. Valančiaus g.), Policijos skg. (iki šių dienų skersgatvis neišliko, anksčiau jungęs Liepojos g. ir Žydų g., buvęs tarp Karčiamos skg. ir Malūno skg.), Mokyklos skg. (dabar Kalno g.), Karčiamos skg. (dabar J. Janonio g.), Dvaro g. (dabar Dariaus ir Girėno g. atkarpa). Buvo apibūdinamosios reikšmės gatvių pavadinimų (pvz.: Žydų g. (dabar A. Salio g. ir Šermukšnių g.), Ūkininkų skg. (dabar Palangos Juzės g.), Pelkių skg. (dabar Žemaičių g.), Įvažiavimo skg. (dabar Ateities g.), Vaško skg. (iki šių dienų skersgatvis neišliko).LCVA F.1622, Ap.4, B.1071

Iki mūsų dienų Salantuose išliko tik dviejų gatvių senieji pavadinimai, tačiau ir jos perėjo iš vienos gatvės į kitą. Dabartinė Vilniaus gatvė (pagal 1852 m. miesto planą) buvo vadinama Turgaus gatve, o dabartinė Turgaus aikštė ir Laivių gatvė buvo vadinama Vilniaus gatve.

Po 1921 m. ir 1926 m. kilusių Salantuose gaisrų, kai kuriose gatvėse nelikus nė vieno pastato, neliko ir kai kurių gatvių (ir suprantama, jų pavadinimų). Po gaisrų Salantai buvo perplanuoti, pasikeitė gatvių tinklas. Vietoj medinių pastatų, iškilo 33 mūriniai vieno dviejų aukštų pastatai, tačiau ne visoms gatvėms grąžinti senųjų pavadinimų taip ir neteko, nes ir pačių gatvių neliko.

Lieka neaišku ar po 1926 m. gaisro ar dar anksčiau kai kurios Salantų gatvės pakeistos naujais vardais. Tarpukaryje Telšių g. buvo vadinama  Plungės g., Žydų g. –  Sinagogos g., Liepojos g. – Pakalnės g., Vilniaus g. ir Turgaus g. perėjo iš vienos gatvės į kitą. Atsirado naujų gatvių pavadinimai: Kalno g., Bažnyčios g., Laivių g., Upelio g., Didžioji gėlių g., Mažoji gėlių g., Laisvės g.. 1930 m. atidayta nauja gatvė - Vytauto Didžiojo alėja, kuri sujungė šaulių sodelyje esanti Nepriklausomybės dešimtmečio paminklą su dabartine Dariaus ir Girėno gatve ir anksčiau buvusiu Bažnyčios skersgatviu. 1938 m. Pakalnės g. pakeista į M. Valančiaus g.. Tai buvo pirmoji asmenvardžio gatvė Salantuose. 1937 m. Salantuose buvo 16 gatvių, pagrindinės buvo išgrįstos akmenimis ir su šaligatviais, apšviestos žibalinėmis lempomis, kurias 1938 m. pakeitė elektros šviesa.
Nežinomas fotografas. Nuotr. iš P. Vaniuchino archyvo.
Sovietmečiu Salantų gatvių pavadinimai buvo pakoreguoti, nemažai jų pakeisti naujais vardais. Laivių g. buvo pakeista į L. Adomausko, Sinagogos g. – į M. Melnikaitės, M. Valančiaus g. – į Komunarų g., Plungės g. –  į Žemaitės g., Turgaus g. – į G. Tyrino a., Didžioji gėlių g. – į Vilniaus g., Mažoji gėlių g. – į Palangos Juzės g. ir Šermukšnių g., Bažnyčios g. – į Dariaus ir Girėno g. ir t.t.
Po atgimimo, atsirado poreikis giliau pažvelgti į praeitį. Vertybėmis pradėti laikyti ir senieji Salantų gatvių pavadinimai. Buvo sugrąžinti kai kurie senieji gatvių pavadinimai, kitos gatvės pakeistos naujais vardais. G. Tyrino a. pakeista į Turgaus a., L. Adomausko g. – į Laivių g., Komunarų g. pakeista į M. Valančiaus g., Karių g. – į P. Kalendos g., M. Melnikaitės g. – į A. Salio g. ir panašiai.

Šiuo metu Salantuose yra 33 gatvės su pavadinimais: A. Bendiko g., A. Jucio g., A. Nezabitausko g., A. Salio g., Ateities g., Dariaus ir Girėno g., Erlos g., J. Janonio g., Jaunimo g., Kalno g.,Kaštonų g., Kelininkų aklg., Kregždinkalnio g., Laivių g., Liepų g., M. Valančiaus g., P. Kalendos g., P. M. Urbonavičiaus g., Padvaralio g., Palangos Juzės g., Parko g., Pievų g., S. Nėries g., Salantos g., Šermukšnių g., Taikos g., Turgaus a., Vilniaus g., Žemaičių g., Žemaitės g., Žemdirbių g., Žudgalio g., Žvainių g.